Muzeum Wsi Radomskiej powstało w II połowie lat 70. w celu ochrony zabytków kultury ludowej. Instytucja zajmuje się działalnością naukową oraz edukacyjną, na którą składają się zajęcia praktyczne (np. wypiek chleba), spotkania z twórcami ludowymi oraz interaktywne wystawy.

Wystawy stałe

  • Zespół wiejski
    W ramach stałych ekspozycji w Muzeum Wsi Radomskiej można oglądać zabytki architektoniczne XIX i XX wieku takie jak chałupy, kuźnie, szopy, kurniki, stodoły, spichlerze, chlewy czy olejarnie. Wystrój wnętrz nawiązuje do pór roku oraz tradycji związanych ze świętami liturgicznymi. Na terenie skansenu można oglądać również zrekonstruowany piec do wypalania ceramiki, remizę strażacką oraz tzw. Dom Kościelny pełniący m.in.funkcje oświatowe.
  • Zespół dworski
    W Muzeum Wsi Radomskiej istnieje możliwość obejrzenia dworu pochodzącego z XVIII wieku. Warte zainteresowanie są również zabudowania folwarczne takie jak m.in. kuźnia. Zespół dworski to też czworaki, ekonomia oraz kaplica.
  • Zespół sakralny
    Obejmuje zabytkowe, drewniane kościoły oraz dzwonnice, a także przydrożne krzyże i kapliczki. Co ciekawe, w odrestaurowanych obiektach sakralnych nadal odbywają się nabożeństwa.
  • Zespół wiatraków
    Wielu turystom radomski skansen kojarzy się głównie z wiatrakami. Wśród tych charakterystycznych obiektów można wyróżnić paltraki oraz koźlaki.

Wystawy czasowe

Wśród czasowych ekspozycji znajdują się m.in. wystawy poświęcone produkcji tkanin, wizerunkom Matki Boskiej, wielkanocnym i bożonarodzeniowym wystrojom wnętrz, a także malarstwu. W radomskim muzeum jest także możliwość oglądania ekspozycji prezentujących stare fotografie.

Wydarzenia

Pracownicy radomskiego skansenu przygotowują atrakcje, które spotkają się z uznaniem gości w każdym wieku. Mowa m.in. o wydarzeniach muzycznych. Lokalne zwyczaje i obrzędy można bliżej poznać, dzięki Przeglądom Zespołów Ludowych. Do ciekawych form spędzania czasu należą również potańcówki i koncerty. Ponadto skansen organizuje zajęcia wakacyjne dla dzieci, które polegają m.in. na spotkaniach ze zwierzakami mieszkającymi w gospodarstwie.