Utrata pracy to bardzo stresujące wydarzenie, które często odbija się na samoocenie pracownika. W  każdej sytuacji warto zachować dystans i ostrożność. Bierzmy też pod uwagę subtelne sygnały, które często zwiastują zwolnienie.

Jakie sygnały mogą świadczyć o zwolnieniu z pracy?

  1. Odsunięcie od ważnych projektów

Przestałeś być zapraszany na spotkania, a także jesteś pomijany w korespondencji służbowej? To nie wróży nic dobrego. Gorzej, jeżeli zauważyłeś, że do działu dołączył nowy pracownik, a Ty masz go przeszkolić. Istnieje prawdopodobieństwo, że ma on zająć Twoje miejsce.

  1. Jesteś stale obserwowany

Szef zaczął skrupulatnie sprawdzać, kiedy przychodzisz i wychodzisz z biura? Musisz raportować wszystkie swoje poczynania? To znaczy, że przełożony Ci nie ufa i nie chce dopuścić do tego, żebyś podejmował samodzielne decyzje. Być może kierownik szuka pretekstu do zwolnienia.

  1. Współpracownicy unikają Cię

Masz wrażenie, że ludzie zaczęli o Tobie plotkować? Koledzy, którzy wcześniej chętnie spędzali z Tobą przerwy, zaczęli od Ciebie stronić? Być może coś wiedzą i nie chcą się zdradzić.

  1. Otrzymałeś już upomnienie

Jeżeli już nie raz byłeś krytykowany przez szefa, to musisz mieć się na baczności. Nie wolno bać się konstruktywnej krytyki. Przełożony może nam udzielić wskazówek, dzięki którym poprawimy wydajność swojej pracy, ale jeśli sytuacja się stale powtarza, to cierpliwość kierownika może się wyczerpać.

Czasem można trafić na szefa, który ciągle jest niezadowolony, a żaden pracownik jeszcze nie usłyszał od niego pochwały. Od takich pracodawców prędzej czy później podwładni sami uciekają.

  1. Zmiany w strukturze firmy

Fuzje, przejęcia czy inne transformacje mogą pociągnąć za sobą duże zmiany, szczególnie personalne. Nie mówiąc o grupowych zwolnieniach, czasem zdarza się, że nowa kadra kierownicza chce od zera zbudować sobie zespół.

Jeżeli intuicja podpowiada Ci, że wkrótce możesz otrzymać wypowiedzenie, to zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy w Radomiu, najlepiej zdecyduj się na szczerą rozmowę z szefem. Twoje obawy mogą się okazać nieuzasadnione. Jeśli przypuszczenia o zwolnieniu się potwierdzą, to nie można dramatyzować, ponieważ taka zmiana może oznaczać duży zwrot w naszym życiu. W końcu niektórzy po wielu latach pracy w jednej branży ostatecznie decydują się na całkowite przekwalifikowanie.