Poczucie stabilizacji odgrywa dla wielu osób bardzo dużą rolę. Jednak dobrze jest pamiętać, że w życiu nie ma nic pewnego i nawet po 20 latach czasem trzeba zmienić miejsce pracy. Dlatego to istotne, aby umieć odczytać sygnały, mówiące nam o konieczności szukania nowego pracodawcy.
Pierwszym zwiastunem, świadczącym o tym, że pora powoli rozglądać się za innym etatem jest rutyna. Jeśli wykonywanie obowiązków służbowych nie daje Ci już satysfakcji, a praca po prostu Cię nudzi, to znak, żeby szukać nowego zajęcia lub porozmawiać ewentualnie z szefem na temat modyfikacji obowiązków.
Kolejną istotną kwestią jest brak możliwości rozwoju. Pracownik, który nie ma co liczyć na udział w szkoleniach czy konferencjach ani na awans, prędzej czy później straci zapał do pracy. Ktoś taki czuje się niedoceniany i brakuje mu motywacji do tego, żeby się starać. Dofinansowanie szkoleń, nauki języków obcych czy studiów podyplomowych, to znak, że w pracownika warto inwestować.
Trzecim powodem, który najczęściej powoduje, że pracownicy zaczynają szukać nowej pracy w Radomiu, są wynagrodzenia. Jeśli ktoś śledzi raporty płacowe albo dowiaduje się, że konkurencja płaci dużo więcej na analogicznym stanowisku, to raczej długo się nie zastanawia. W czasach rynku pracownika przedstawiciele zawodów deficytowych mogą sobie pozwolić na dyktowanie warunków pracodawcom.
Bardzo ważnym czynnikiem, który jednoznacznie wskazuje na konieczność szukania nowego etatu w Radomiu, jest stres. Długotrwałe napięcie nigdy nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Stres w pracy przeważnie przekłada się na życie osobiste. Zdarza się w końcu często, że sfrustrowany pracownik nie okazuje emocji w firmie, ale potem wyżywa się na swoich bliskich. Jeśli jesteś ciągle spięty, czujesz presję i strach, to lepiej myśl o zmianie pracy.
Następną przyczyną częstej zmiany stanowiska jest zła atmosfera w zespole. Brak porozumienia ze współpracownikami i nieugodowy szef to problem wielu pracowników. Wiadomo, że w pracy nie musimy się ze wszystkimi przyjaźnić, ale warto zachować zdrowe relacje. Jeśli spostrzegamy, że w dziale są osoby faworyzowane przez szefa, a my czujemy się niedoceniani, to tym samym z czasem tracimy wiarę we własne siły.
Wiele osób unika przeglądania ofert pracy, bo wolą pozostawać w swojej strefie komfortu. Niektórzy niesłusznie uważają, że w pewnym wieku jest już za późno na zmianę kwalifikacji. Bezrobocie spada, a płace rosną, więc teraz jest dobry moment na modyfikacje kariery.