Zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Radom nie powinni narzekać na brak rozrywek kulturalnych. Z pewnością nie można pominąć takich wydarzeń jak Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski organizowany przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W czasie festiwalu można oglądać spektakle teatrów z Warszawy, Zakopanego, a nawet z Buenos Aires czy z Wiednia.
W kulturalnym kalendarzu miasta uwzględniono także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej i Radomski Festiwal Jazzowy. W trakcie tego typu wydarzeń można słuchać koncertów, oglądać wernisaże i brać udział w panelach dyskusyjnych.
Osoby, które są spragnione kultury, mogą też wybrać się na zwiedzanie radomskich muzeów. Jednym z najpopularniejszych punktów jest Muzeum Wsi Radomskiej, które organizuje lekcje muzealne, różnego rodzaju festiwale, pikniki i koncerty muzyki ludowej.
Miejscem, które obowiązkowo należy odwiedzić w Radomiu, jest także Muzeum Jacka Malczewskiego. Miasto posiada okazałe zbiory prac tego znanego i cenionego artysty. Muzeum organizuje konferencje naukowe oraz projekty edukacyjne.
Kolejnym ciekawym punktem pozostaje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” – instytucja, która odgrywa rolę informacyjną i edukacyjną, a jej zbiory obejmują fotografię, grafikę, rzeźbę, malarstwo i rysunek.
Bez wątpienia kariera w instytucji kulturalnej czy w muzeum może być bardzo ciekawa, a w miastach, które mają interesującą historię, takie placówki dają wiele miejsc pracy. Tutaj zatrudnienie znajdują absolwenci studiów humanistycznych, ale nie tylko. W tego typu placówkach pracują archeolodzy, historycy, historycy sztuki, a w zależności od profilu działalności muzeum, etat znajdą też muzykolodzy, biolodzy, antropolodzy, etnografowie czy mineralodzy.
Muzealnicy mają szanse na rozwój zawodowy, jeśli są otwarci na nowe doświadczenia i naukę. Na najniższym stanowisku zatrudnieni są asystenci, a kolejno w hierarchii występują adiunkci, kustosze i kustosze dyplomowani. Oczywiście do pracy w muzeum w Radomiu przyjmowani są także kasjerzy, specjaliści do spraw inwestycji oraz księgowi.