Perspektywy rozwoju są uważane przez zatrudnionych za jeden z najważniejszych aspektów pracy. Wielu stawia go w kolejce tuż po wysokości zarobków. Niektórzy nawet zmieniają pracę w Radomiu, ponieważ marzy im się ciekawsze i bardziej prestiżowe stanowisko. W jaki sposób możemy rozumieć szanse na rozwój? Zjawisko to może zyskać kilka form:
Jasna ścieżka kariery w firmie
W niektórych firmach, zwłaszcza tych mniejszych, praktycznie nie istnieją szanse na awans zawodowy. O strukturę firmy, warto dopytywać już na etapie rekrutacji. Jeśli od niedawna pracujesz u danego pracodawcy i widzisz, że rotacja jest wysoka i nie ma nikogo, kto drogą awansu objął kierownicze stanowisko, to raczej nie wróży nic dobrego…
Wsparcie nauki
Szef, któremu zależy na zatrzymaniu najlepszych, jest w stanie zaoferować pokrycie kosztów studiów, szkoleń branżowych oraz różnego typu kursów. Wsparcie rozwoju i zainteresowań jest bardzo ważne, ale należy pamiętać o tym, by treść zajęć była indywidualnie dostosowana. Zdobyta wiedza powinna być przydatna na danym stanowisku.
Nowe wyzwania
Osoby, które zaczynają odczuwać skutki wypalenia zawodowego, potrzebują zmian. Wtedy sprawdza się modyfikacja zakresu obowiązków lub awans poziomy, polegający na objęciu innego stanowiska. Niektórym pomaga przeniesienie do zagranicznej filii.
Dlaczego inwestowanie w pracownika na pewno się zwróci?
Wspieranie rozwoju podwładnych to bardzo opłacalna decyzja, ale pod warunkiem, że pracodawca trafnie rozpoznał ich potrzeby. Inwestycja w kapitał ludzki zwraca się, ponieważ dofinansowanie warsztatów czy kursów, zwykle i tak jest tańsze niż szkolenie od podstaw nowo zatrudnionego pracownika. Pamiętaj, że duża rotacja pracowników pociąga za sobą wysokie koszty. Ponadto, dzięki takiemu wsparciu, pracownik czuje się doceniony, a tym samym jest bardziej lojalny wobec pracodawcy. Znajomość branżowych nowości sprawia, że zespół działa efektywniej, a usługi firmy pozostają konkurencyjne.