W XXI wieku już mało kto wykonuje ten sam zawód przez całe życie. Podnoszenie kwalifikacji czy zmiana branży, to całkiem naturalna sprawa. Choć wielu przedstawicieli starszego pokolenia nadal jest zdania, że najważniejsza jest stabilność etatu. Zmiana zawodu to ciężki temat dla osób, które w nowej pracy w Radomiu miałyby zaczynać od zera, a mają już rodziny, zobowiązania finansowe itd. Jakie zatem argumenty zdecydowanie przemawiają za tym, aby się przebranżowić?
- Brak perspektyw
Jeśli w Twoim zawodzie brakuje ofert pracy, a u obecnego pracodawcy nie ma szans na awans czy podwyżkę, to sytuacja nie wygląda ciekawie. Wybierając zawód, warto sugerować się barometrem zawodów i stawiać na deficytowe profesje.
- Wypalenie zawodowe
Pracownicy, którzy nudzą się przy wykonywaniu swoich obowiązków służbowych, z czasem odczują skutki wypalenia zawodowego. Poza znużeniem i spadkiem efektywności, może się to wiązać z problemami zdrowotnymi.
- Twój zawód staje się niepotrzebny
Wiele zawodów straciło na znaczeniu wraz z upowszechnieniem się automatyzacji produkcji. Nie bez znaczenia pozostaje także komputeryzacja. Jeśli wiesz, że Twoją pracę są w stanie zastąpić maszyny, to koniecznie pomyśl o nowym zawodzie. Dzisiaj giną takie zawody, jak np. kowal czy zegarmistrz. Z drugiej strony np. w branży IT powstaje wiele nowych profesji.
- Minąłeś się z powołaniem
Niektórzy stawiają na takie zawody, które są przede wszystkim dobrze opłacane. Jest w tym logika, ale jeśli męczysz się, wykonując zadania powierzone przez szefa, to prędzej czy później, zaczniesz rozglądać się za ofertami pracy w Radomiu. Ciężko wytrzymać do emerytury w branży, która nas kompletnie nie interesuje.