Radom to miasto z legendą w tle. Powiada się, że powstało pod wpływem chwili, która urzekła wędrowca przemierzającego okolice. Piękno przyrody wywarło na nim podobno tak silne wrażenie, że postanowił zbudować tutaj z radością swój dom. Tak oto powstał Radom, drugie co do wielkości miasto w województwie mazowieckim i czternaste, co do wielkości miasto w Polsce.
Zabytki
Radom ze względu na swoją historię ma też swoje wyjątkowe miejsca warte zobaczenia. Wybierając się do Radomia, warto odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej, Stare Miasto, Zamek Królewski, Miasto Kazimierzowskie, Grodzisko Piotrówka oraz liczne i ciekawe w formie kościoły.
Kultura i rozrywka
Prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem w życiu Radomian są Dni Radomia. Jest to tygodniowa impreza o różnorodnych charakterze. Miasto zamienia się wtedy w niekończącą się rzekę ciekawych koncertów, wystaw i tanecznych wariacji na ulicach i w klubach. Zapraszani są wtedy włodarze miast, będący w komitywie z Radomiem oraz wyjątkowe gwiazdy dużego formatu. Radom ogólnie słynie z tanecznej duszy. Tutejsi tancerze w rytm dźwięków latynoamerykańskich podbijają świat w turniejach krajowych i międzynarodowych. Na co dzień w mieście dobrze funkcjonują także muzea, galerie, teatry, kina, czy ośrodki sportowe, jak: korty tenisowe czy stadiony. Ilość klubów muzycznych, pubów, czy restauracji sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Ośrodek akademicki
Radom to całkiem spory ośrodek akademicki. Na liście placówek naukowych znajdują się zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego (dawna Politechnika). Jest to najważniejsza uczelnia w mieście. Oprócz tego w Radomiu znajdują się: Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska, Radomska Szkoła Wyższa, Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy, Wyższa Szkoła Biznesu im. BP Jana Chrapka, Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych. Oferta dydaktyczna jest naprawdę szeroka zarówno pod względem wyboru uczelni, jak i kierunków kształcenia.
Rynek pracy
Bezrobocie w Radomiu zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Ofert pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy przybywa, a chętnych do podjęcia zatrudnienia z kolei ubywa. Jednak wskaźnik bezrobocia dla Radomia i tak pozostaje najwyższy w skali województwa mazowieckiego. Podczas gdy w innych regionach Polski bezrobocie oscyluje w granicach 6%, w Radomiu wynik jest dwucyfrowy na poziomie około 15%. Pomimo dobrej koniunktury gospodarczej bez pracy pozostaje najwięcej osób dobrze wykształconych, jednak z niedopasowaniem do potrzeb rynku pracy, jak chociażby przedstawiciele zawodów typowo humanistycznych.